Yderligere information
Rasende vind, voldsomme regnskyl, Toray Dermirzax højtydende stof, kraftige bølger og spray – det bliver en god tur alligevel med en SG6 vadejakke.
Med et Toray Dermirzax-stof, der tilbyder utrolig holdbarhed, beskyttelse mod vådt og kulde, og fleksibilitet i bevægelse, er dette en jakke designet til at udføre under de hårdeste fiskeforhold. Vandtæt, åndbar, let og slidstærk, SG6 er spækket med fiskespecifikke funktioner såsom: store udvidelige brystlommer, en retraktor og værktøjslapper, justerbare manchetter, fleeceforet krave, justerbar hætte med stiv top, reflekterende punkter til ekstra sikkerhed og masser af lommer med vandtætte lynlåse.
Jakken har også et rummeligt design omkring arme og skulder for ikke at hæmme kasteevnen. Hvert aspekt af denne jakke er bygget til at stå op til de hårdeste forhold, som verden kan kaste på den, hvilket betyder, at du kan bruge mindre tid på at tjekke vejrudsigten og mere tid derude på at jage den fisk for livet. Hvem ved, med denne jakke begynder du måske endda at nyde det dårlige vejr?